Artykuły malarskie – najważniejsze informacje

Myślisz o malowaniu pokoju, ale nie wiesz jak się za to zabrać? W sklepie poprosiłeś o narzędzia malarskie, a sprzedawca zasypał Cię lawiną pytań o ich rodzaj? Nigdy więcej tego typu zachowań. Od teraz do sklepu wejdziesz z podniesioną głową, a sprzedawca od progu będzie wiedział, że czeka go wymagająca przeprawa.

Wałki malarskie

Warto zacząć od tego, że faktycznie wałków i pędzli jest dużo i można się w tym pogubić, ale od czego jest ten blog? Zaczniemy od wałków, które mimo wszystko wydają się ciut przystępniejsze, choć ich typów jest dużo. Można spotkać się z wałkami, gdzie sprecyzowana została długość runa – krótka lub długa. Runo wałka to nic innego jak włosie, które się na nim znajduje. Wałki z krótkim runem (6-9 mm) nadają się do gładkich powierzchni: płyt gipsowo-kartonowych, sklejek czy metalu. Nadają się do farb, które nakłada się zaledwie cienką warstwę. W przypadku wałków z długim runem (1-2,5 cm) jest inaczej, nadają się do powierzchni chropowatych: wykończonych tynkiem tradycyjnym, strukturalnym czy też drewnem.

Załóżmy, że poradziłeś sobie z jedną ścianą, patrzysz w bok i.. widzisz narożnik, który tylko czeka na Twoją reakcję. Jeśli się uprzesz, to pomalujesz narożnik tradycyjnym wałkiem, ale nie będzie to wybitnie komfortowa praca, o której będziesz długo pamiętał. Znaczy będziesz pamiętał, ale nie do końca pozytywnie. Do tego typu prac przyda się… wałek do narożników! Jego specjalna konstrukcja bez problemów poradzi sobie z każdym narożnikiem. Mały, poręczny, owalny wałek dotrze i zamaluje to trudno dostępne miejsce.

Ściana i narożnik wymalowane, a Twój profesjonalny plan zakłada pomalowanie kolejnej ściany na inny kolor? Brzmi jak koszmar. Producenci artykułów malarskich wymyślili również na to rozwiązanie. Powstały wałki, które z jednej strony mają specjalny ogranicznik, ma on za zadanie sprawić, by wałek nam nie „zjechał z pasa”. Wygodne i praktyczne narzędzie, które znajdzie swoich zwolenników.

Inne rodzaje

Zawsze jest tak, ze jak już myślisz o skończonej pracy, to nagle coś się przypomina. Nie inaczej jest z sufitem, którego malowanie może być utrapieniem dla niejednej osoby. Wałki z okapnikiem to zbawienie dla osób, które najwięcej czasu poświęcają właśnie malowaniu sufitów i czyszczeniu podłóg z farby. Okapnik sprawia, że farba podczas malowania spływa wprost do niego, dzięki czemu może być ponownie nabierana.

Nie można zapominać o długich uchwytach, które będą pomocne praktycznie przy każdym malowaniu. Niekoniecznie mamy tu na myśli potężne wałki, którymi zamalowuje się graffiti na ścianach szkół. Mowa tu również o niewielkich wałkach na dłuższych uchwytach, które zastosowanie znajdą na przykład przy malowaniu powierzchni znajdującej się za grzejnikami.

Gdy do pomalowania mamy bardzo równą powierzchnię, to najlepiej nadają się do tego wałki gąbkowe. Zrobione są one z wytrzymałej pianki, która dobrze chłonie farbę. Pozwala na równomierne nakładanie farby na podłożu. Podzielone są zdania w przypadku malowania nimi przy użyciu farb rozpuszczalnikowych. W skrajnych przypadkach mogę one nie wytrzymywać i rozpuszczać się, a drobiny pianki zostają wtedy na ścianie, tworząc niechciane wzorki.

Pozostając w temacie wzorków – istnieją wałki malarskie, które służą do dekorowania. Producentów takich wałków ogranicza jedynie wyobraźnia. Na tego typu produktach znajdują się różne wzorki, które swobodnie można nanieść na malowaną powierzchnię. Efekty „marmurku” czy kamienia można nanieść właśnie za ich pomocą. Proste? Jasne, ze tak. Niestety potencjalnych kupców może odstraszać cena. Nie oszukujmy się, tego typu artykułów nie będzie się często używało. W wielu przypadkach zostaną użyte raz i.. tyle. Na całe szczęście różnego typu wzorki można nanieść tańszym sposobem, a ograniczać nas będzie nie tylko własna inwencja twórcza, ale również podejrzliwy wzrok współlokatora.

Pędzle malarskie

Wiesz już trochę o wałkach, a przecież są jeszcze pędzle. Typów pędzli jest mniej, ale wydają się być bardziej uniwersalne. Zdecydowanie do najpopularniejszych należą pędzle „ławkowce” i płaskie. Te pierwsze są szerokie, o naturalnym lub syntetycznym włosiu. Bardzo dobrze nadają się do malowania większych powierzchni, zwłaszcza gdy są one niekoniecznie równe. „Ławkowce” przydadzą się przy malowaniu zewnętrznych ścian domu lub przy gruntowaniu przed właściwym malowaniem. Na pewno niejednokrotnie napotkaliście w filmach ludzi, którzy takimi pędzlami nakładali też klej, by później nakleić na powierzchnię jakiś plakat lub tapetę.

Pędzle płaskie są tak popularne, że aż ciężko się nad nimi dłużej rozwodzić. Zwane są też „angielskimi”, a to dlatego, że są znane bardziej niż sama Królowa… Nadają się do każdej powierzchni, a o ich uniwersalności można pisać książki.

Inną odmianą tego typu pędzli są zakrzywione, które nadają się do malowania trudno dostępnych powierzchni. Znów na pomoc przyjdzie przykład z miejscem za grzejnikami. Mogą być również przydatne przy malowaniu rur, płotów czy balustrad. Warto w tym miejscu też wspomnieć o pędzlach pierścieniowych, które są wydajniejsze od płaskich. Używa się ich przy malowaniu ram okien, drzwi czy wąskich elementów drewnianych o skomplikowanych kształtach.

Dobór włosia

Ale hola, hola.. czym byłyby pędzle bez włosia? Tutaj też mamy ich kilka rodzajów, ale ograniczymy się tylko do podstawowych. Włosy naturalne, które mogą być zrobione praktycznie ze wszystkiego – konia, kozy, niedźwiedzia, jednorożca, wielbłąda czy też świni. Polecane są przede wszystkim przy malowaniu farbami olejnymi czy rozpuszczalnikowymi, bo nie zmienią swojej struktury i dłużej zachowają swój kształt. Słabym pomysłem będzie ich używanie przy farbach wodorozcieńczalnych ze względu na zbyt dużą chłonność.

Lepiej w takich sytuacjach sprawdzi się pędzel z włosiem syntetycznym, które zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości. Te pędzle nie wchłaniają tak łatwo wody i rozprowadzanie farby po gładkiej powierzchni jest po prostu prostsze. Warto zwrócić uwagę, że takie pędzle inaczej pracują, ponieważ łatwiej zmieniają swoją formę.

Producenci stawiają jeszcze na pędzle, które są połączeniem wyżej wymienionych. Stosuje się je w przypadku malowania drewna. Te pędzle również nadają się do farb olejnych, które są tworzone na bazie wody. Tego typu narzędzia malarskie umożliwiają malowanie z bardzo dużą precyzją.

Farby

Przy doborze pędzli i wałków warto zwrócić również uwagę na farbę, która będzie używana do malowania. Innych narzędzi używać będziemy bowiem przy farbach gęstych, a innych przy rzadkich. Farby lateksowe są bardzo gęste, dlatego przy pracy z nią należy zaopatrzyć się w wałek z krótkim włosiem. Zapobiegnie to tworzeniu zacieków na ścianie, które byłyby nieuniknione przy zbyt długim włosiu. Warto pomyśleć nad wałkiem z twardą podstawą, który pokryty jest welurem.

Przy farbach emulsyjnych najlepiej użyć wałków syntetycznych z krótkim włosiem, by struktura była wystarczająco gładka. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że farby akrylowe kryją powierzchnię słabiej niż lateksowe, dlatego trzeba malować grubszą warstwę. Po malowaniu powinniście uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż farba wyschnie, dopiero wtedy będą widoczne pełne efekty pracy. „Akrylówki” przy schnięciu zmieniają swój kolor, dlatego warto mieć to z tyłu głowy.

Gąbkowe lub welurowe najlepiej nadadzą się przy emaliach akrylowych. Właściwie większość wałków z krótkim runem nadadzą się do pracy z tego typu emalią. Jeśli chodzi o pędzel, to można pomyśleć o jakimś miękkim, by na ścianie nie zostawiać zbędnych struktur.

Do emalii rozpuszczalnikowych zaleca się używanie wałków syntetycznych włóknistych, a nie gąbkowych. Powód jest całkiem prosty i wspomniany już trochę wyżej – przy kontakcie z mocnym rozpuszczalnikiem gąbka może zacząć się rozpuszczać i na malowanej powierzchni mogą się ostać jej kawałki. Można używać specjalnego pędzla, ale może to być uciążliwe przy dużych powierzchniach. Po malowaniu taką farbą lepiej jest wyrzucić wałek, ponieważ nawet po dokładnym czyszczeniu nie uda się usunąć całej farby.

W świecie farb rozróżniamy jeszcze farby elewacyjne, do których najlepiej nadają się wałki sznurkowe, futrzane lub inne, które charakteryzują się duża ilością grubego włosia. Tego typu wałki bez problemów „wcisną” farbę w każde zagłębienie.

Podsumowanie

Wiesz już, że narzędzia malarskie to faktycznie nie jest łatwy temat, ale przy odpowiednim podejściu okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wiecie już jakie są rodzaje wałków, pędzli i farb, a także przedstawione zostały ich zastosowania. Oczywiście malowanie często nie może odbyć się bez dodatkowych „gadżetów”, typu taśma zabezpieczająca, kastra, gąbka, kratka do wałka czy kuwetka. Wszystkie te akcesoria dostaniesz u nas. Klikając w poniższy baner przeniesiesz się do platformy b2b.

Poznaj ofertę działu
Narzedzia

SPRAWDŹ