Bity do wkrętarki – z czym to się je?

Generalnie z wyborem bitów może być podobnie jak z wizytą w galerii handlowej, gdy Ona potrzebuje „tylko zajrzeć na chwilę” do tego lub tamtego sklepu. Rodzajów bitów, a właściwie końcówek nasadowych, jest wiele. Różne groty, materiały wykonania, uchwyty czy rozmiary – w tym można się trochę zgubić. My postaramy się trochę rozjaśnić i uporządkować tę wiedzę – bity staną przed Tobą otworem.

Zaczynając od całkowitych podstaw – bit składa się z dwóch części: grotu, czyli końcówki i napędu, co jest podstawą bitu. Grot bitów swoim kształtem musi być dopasowany do poszczególnych śrub lub wkrętów. Biorąc pod uwagę te informacje można wprowadzić nazwy końcówek grotów: rowkowe, krzyżowe Philips, i Pozidriv, Torx®, Torx®TR, XZN, sześciokątne, kwadratowe, trójkątne, Torq-Set® i Tri-Wing®.

Warto dodać, że bitów nie stosuje się do łbów: sześciokątnych, trójkątnych i kwadratowych, oraz zewnętrznych typu Torx i XZN. Do przykręcania takich śrub nadadzą się przede wszystkim nasadki i klucze, głównie do tego przeznaczone.

 

Bity i ich produkcja

Dla osób, których ominęły programy typu Galileo czy „Jak to jest zrobione?” –  bity wytwarzane są ze stali wanadowej, wanadowo-molibdenowej lub chromowo-wanadowo-molibdenowej. Bez większego wpływania w sferę chemiczną – są to materiały twarde. Pręty ze stali początkowo się dzieli, a następnie wykonywana jest obróbka skrawaniem oraz cieplna. Niektórzy producenci stosują w bitach specjalne powłoki, co poprawia ich trwałość lub przyczepność.

Wyróżnić należy również największych twardzieli w tej kategorii – bity udarowe, przeznaczone do najcięższych prac, ale wymagają specjalnie przystosowanych narzędzi. Służą do pracy w twardych materiałach i wymagają elektronarzędzi udarowych.

Dobór bita

Z bitami jest jak z butami – nie tylko wygląd odgrywa rolę, ale również właściwości użytkowe. Gdy do wspinaczki górskiej założysz klapki, to efekt nie będzie najlepszy, Jasne – wyróżniać się będziesz na pewno, ale chyba nie do końca o to chodzi, prawda? Sprawdzić musimy przede wszystkim materiały, jakie bit będzie mógł obsługiwać. Inaczej wyglądają bowiem końcówki do pracy w drewnie, metalu czy w tworzywach sztucznych. Zupełnie jak z wiertłami. Można również spotkać narzędzia uniwersalne, których da radę używać do wszystkich rodzajów materiału. Jest jednak pewien haczyk – charakteryzują się one mniejszą wytrzymałością.

Jeżeli nie zwrócimy uwagi na dobór końcówki nasadowej, to możemy doprowadzić do jego szybkiego zużycia. Generalnie zasada jest prosta – do pracy w miękkich materiałach używa się sztywnych i twardszych końcówek, ponieważ zapewnia to lepszą stabilizację. W przypadku twardszych materiałów używa się bardziej elastycznych bitów, by wkręcanie nie spowodowało ich urwania.

Absolutnymi gwiazdami wśród bitów są te z podwójną strefą skrętną. One wytrzymają wszystko i niejeden pan domu chwalił sobie z nimi pracę. Co je wyróżnia? Fakt, że odkształcają się w trakcie pracy, ale po pewnym czasie wracają do podstawowego wyglądu. Tego typu końcówki to absolutny top i charakteryzują się największą wytrzymałością na obciążenia i możliwością dostosowania się do zmiennych warunków pracy.

Co do czego?

 

Uchwyty do grotów

Gdyby informacji o samych profilach bitów było za mało, to dodać jeszcze można parę słów o uchwytach, które przedłużają długość roboczą końcówek – całkiem przydatne w niektórych sytuacjach. Uchwyty głównie podzielić można przede wszystkim na dwa rodzaje.

Uchwyty zatrzaskowe – Coraz rzadziej spotykany typ uchwytu, gdzie końcówka przytrzymywana jest za pomocą specjalnie skonstruowanych zatrzasków.

Uchwyty magnetyczne – najpopularniejsze typy uchwytów. Końcówka ma zapewniony stabilny chwyt dzięki magnezom. Tego typu uchwyty często dodawane są do zestawów większych zestawów.

Wkręcanie miękkie i twarde

Pewnie niejednokrotnie mignęły Ci przed oczami terminy „wkręcania miękkiego” i „wkręcania twardego”. Zasada działania jest nadzwyczaj prosta – ten pierwszy typ wkręcania ma miejsce przy materiałach miękkich, czyli np. drewno. Moment obrotowy rośnie stale podczas pracy, nie występują żadne wartości szczytowe. Wcześniej już wspominaliśmy, że przy tego typu wkręcaniu najlepiej spiszą twarde bity, ponieważ potrzebna jest duża stabilizacja.

Wkręcanie twarde odnosi się do pracy w twardych materiałach, czyli np. w metalu. Tutaj skok momentu obrotowego jest mocno odczuwalny pod koniec wkręcania. Najlepiej w tego typu pracach spiszą się bardziej miękkie, elastyczne bity, które nie pękną podczas pracy. Dla potwierdzenia naszych słów załączamy wykres – bo czym byłby profesjonalny wpis bez jeszcze bardziej profesjonalnego wykresu?

 

 

Poznaj ofertę działu
Akcesoria i osprzęt

SPRAWDŹ